Wystawa – Jacek Jędo “Winien – Ma”

w piątek, 6 grudnia 2013
w Galerii Jednej Książki
otwarto wystawę:

Jacek Jędo
Winien – Ma

Galeria Jednej Książki nie po raz pierwszy pokazuje szkicownik pełniący funkcję dziennika, będący na ogół najbardziej osobistą książką artysty. Jakby na przekór obiegowej opinii, głoszącej zanik tej podstawowej formy autorskiej artystycznej wypowiedzi – wciąż odbieramy sygnały o potrzebie kolejnej prezentacji tego tematu.

„Winien – Ma”. Tytuł najnowszej wystawy wywodzi się z terminologii rubryk klasycznej księgi rachunkowej, wykorzystanej przez Jacka Jędo do codziennych rysunkowych zapisów – a równocześnie prowadzi nas w stronę szerszych interpretacji i podsumowań. Nie bez powodu termin wystawy z dawna planowany był na koniec roku kalendarzowego. Ci z Państwa, którzy znają twórczość rysownika, malarza i projektanta, związanego studiami i pracą pedagogiczną z Wydziałem Architektury Wnętrz krakowskiej ASP – bez trudu rozpoznają motywy wielu jego cykli rysunkowych: i tych mających źródło w zainteresowaniach entomologicznych, i figuralnych określonych mianem „Przedstawienie trwa” i wielu innych. Obszerna kilkusetstronicowa księga wypełniana była szkicami przez niemal dwie dekady (1990-2009). Jest zatem reprezentatywnym zapisem wieloletniego procesu twórczego, ważnym świadectwem i niepowtarzalnym dokumentem: pracy wyobraźni, narodzin i przeobrażeń projektów, planów i zamierzeń, a także dowodem mistrzowskiego warsztatu. Gęsto zadrukowane tabelkami karty autentycznego „dziennika buchalteryjnego” z roku 1938 nie krępują o dziwo ręki artysty, nie stanowią przeszkody dla rysunkowej kreacji. Może dlatego, że wiążą się z rodzinną tradycją, z pamięcią o bliskich osobach dziadków, wypełniających podobne księgi rzędami konkretnych cyfr. Zapraszamy do obejrzenia księgi Jacka Jędo.

Jadwiga Wielgut-Walczak

Jacek Jędo – urodzony 1952 r. w Krakowie.

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, dyplom w 1979 roku w Pracowni Wystawiennictwa, prowadzonej przez prof. Leszka Wajdę. Od 1980 pracuje w ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Obecnie prowadzi I Pracownię Rysunku i Malarstwa.
Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo, ilustrację i projektowanie.
Zajmował się rysunkiem, grafiką, malarstwem, ilustracją i projektowaniem. Prowadził pracę badawczą z zakresu przemian wnętrza mieszkalnego na przykładzie osiedla Piaski Wielkie w Krakowie. Rezultatem tych prac były wydane Zeszyty Naukowe /nr 2 WAW ASP w Krakowie – 1999 i nr 7 w 2009 r./. Obecnie zajmuje się głównie cyklami rysunkowymi oraz malarstwem. Ostatnie prezentacje prac to wystawy: Wystawa rysunku pedagogów ASP w Krakowie (2008, 2009); Wystawa Rysunku i Malarstwa – Galeria „Grodzka”, Kraków 20012/13; Galeria Ośrodka Kultury w Mogilanach, 2012/2013.

„Winien – Ma”
Jedna z pierwszych książek – dzienników rysunkowych, pochodzi z okresu mojej służby wojskowej. Egzemplarz ten, wykonany w warszawskiej drukarni przy okazji druko-wania książki Wł. Tatarkiewicza „O szczęściu’ /ten sam format książki lecz z czystymi kart-kami i okładką/, dostałem w prezencie.
Później powstawały, klejone przeze mnie z różnych, starych kartek książeczki, notesy. Wyko-rzystałem też do rysowania niepotrzebne już kalendarze, terminarze. Szczególny urok miały dla mnie księgi rachunkowe – dzienniki buchalterii, prowadzone przez mojego dziadka. Do-kumenty te, z piękną kaligrafią pisma były pamiątką z lat 30-tych XX wieku. Dziadek był wtedy rachmistrzem i sołtysem Piasków Wielkich /Kraków-Podgórze/.
Na niezapisanych stronach, robiłem notatki rysunkowe związane z moimi zainteresowaniami entomologicznymi. Dzienniki te zaginęły. Księga rachunkowa z moimi rysunkami pokazana na wystawie, to egzemplarz, który jako niezapisany zachował się w archiwum rodzinnym mojej żony. Notowałem w tej książce pomysły rysunkowe, koncepcje, które z czasem utworzyły większe cykle rysunkowe. A tytuł wystawy: „Winien – Ma”, nawiązuje do nazwy rybryki na stronach tej księgi. Z czasem ujawnił mi swą drugą warstwę znaczeniową – metaforyczną.

Jacek Jędo

Scroll to Top