Biblioteka ASP bez barier

Szanowni Państwo,

Biblioteka bez barier oznacza, że czynimy wszelkie starania aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami w swobodnym korzystaniu ze zbiorów.

W Bibliotece Głównej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki znajduje się stanowisko komputerowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Zostało one zakupione w ramach projektu „Zintegrowany Program Rozwoju ASP w Krakowie” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach umowy nr POWR.03.05.00-00-z066/18.

Dla użytkowników niewidomych i słabowidzących Biblioteka przygotowała stanowisko komputerowe wyposażone w specjalną klawiaturę i mysz, elektroniczny powiększalnik oraz oprogramowanie:

DaVinci Pro HD to uniwersalny, stacjonarny powiększalnik wideo z funkcją zamiany tekstu na mowę (OCR/TTS). Powiększalnik DaVinci Pro HD umożliwia czytanie, pisanie, oglądanie obiektów z dowolnej odległości i odczytywanie syntetycznym głosem drukowanych dokumentów. Unikatowa konstrukcja zapewnia wyjątkową funkcjonalność i oferuje duży zakres powiększenia z wieloma opcjami wyświetlania. DaVinci Pro jest zintegrowanym urządzeniem, oferującym zalety wbudowanego, dużego monitora HD LCD, kamery z trzema trybami podglądu i funkcji lektorskich.

ZoomText Magnifier to zaawansowany program umożliwiający osobom słabowidzącym korzystanie z komputera poprzez powiększenie i uwydatnianie wyświetlanego na ekranie komputera obrazu. Zastosowana technologia xFont sprawia, że na wszystkich poziomach powiększenia wyświetlany tekst jest w wysokiej rozdzielczości, wyraźny i łatwy do odczytania. Zaawansowane zarządzanie kolorami poprawia przejrzystość tekstu, dzięki czemu zmniejsza zmęczenie oczu. Poruszanie się w aplikacjach i przesuwanie widoku jest wygodne i płynne. Funkcja Kamery pozwala na korzystanie z kamery internetowej o wysokiej rozdzielczości jak z tradycyjnego powiększalnika.

Keys-U-See to klawiatura przeznaczona na komputery z systemem operacyjnym Windows. Posiada klawisze standardowego rozmiaru ze znakami w dużym rozmiarze, dzięki czemu są one dobrze widoczne nawet przy słabym oświetleniu. Ponadto wysoki kontrast klawiszy oraz dostępność w dwóch kolorach sprawia, że może ona być szczególnie pomocna dla osób niedowidzących.
Klawiatura dostępna jest w kolorze czarnym (białe znaki na czarnym tle).  Na górnym panelu klawiatury Keys–U–See umieszczono klawisze multimedialne zapewniające szybki dostęp do funkcji takich jak: Odtwórz, Zatrzymaj, Wycisz, Następny, Poprzedni, Regulacja głośności, a także klawisze internetowe pozwalające uruchomić funkcje takie jak: Ulubione, Wyszukaj, Email, Główna.

Scroll to Top