ADAM WSIOŁKOWSKI

W kwietniu 2006
w Galerii Jednej Książki
otwarto wystawę:

ADAM WSIOŁKOWSKI

Czy malarz może opracowywać projekty znaków graficznych, okła­dek książkowych lub innego typu identyfikacji wizualnych? Odpo­wiedź jest prosta:dobry artysta wszystko może! Projekty Adama Wsiołkowskiego są integralnie związane z jego malarstwem, które znane jest w Polsce i za granicą, przede wszystkim z oddziaływania syntetycznym znakiem i symbolem. Wsiołkowski należy do malarzy operujących aluzyjną lub geometryczną formą, a od strony tech­nicznego wykonania – jest perfekcjonistą. (…) malarz Wsiołkowski nie udaje projektanta, lecz jest nim “całą gębą”, zachowując na każdym polu działania to, co w sztuce nazy­wa się stylem, a za czym przecież stoi wyraziście określona wizja artystyczna i mocno określona osobowość.

Prof. Stanisław Tabisz
Dziekan Wydziału Grafiki ASP w Krakowie

Adam Wsiołkowski
Urodzony w 1949 w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego – dyplom z wyróżnieniem i meda­lem w 1973 roku. W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii jako asy­stent, następnie prowadzi samodzielnie pracownię rysunku, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora; od 1993 r. prowadzi pracownię malarstwa. W latach 1996-2002 pełnił funk­cję dziekana macierzystego Wydziału; obecnie prorektor ASP.
Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę projektową. Autor cyklów malarskich: “Matnia” (od 1972); “Zjawisko” (od 1974); “Miasto nieznane” (od 1979); “Autoportret” (od 1979); “Obecność” (od 1984); “Felek i ja” (od 2003). W roku 1973 opracował projekt kolorystyki zewnętrznej elektrowni “Dolna Odra” pod Szczecinem. Od 1993 roku jest stałym współpracownikiem krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, wykonując dlań projekty graficzne. Swe prace prezentował na 45 wystawach indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze, Essen. Uczest­niczył w około 140 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Uzyskał ponad 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu, a w 1991 roku nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne. Na przełomie lat 1981/82 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam również stypendium Fundacji Ford & Rockefeller. Jest ukochanym panem jamnika szorstkowłosego Felka Drugiego.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Kielcach; Mu­zeum Okręgowe w Tarnowie; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; ­Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galerie Biura Wystaw Artystycznych w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; the New York Public Library; Polish Institute of Arts & Science; the Kosciuszko Foundation-Nowy Jork; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Spis prac:

  1. Katalog wystawy malarstwa Adama Wsiołkowskiego w galerii “PianoNobile” w Krakowie, październik 200
  2. Plakat do tejże wystawy – 64×44 cm, druk offsetowy na papierze
  3. Obraz “Zjawisko XII” M – olej/akryl na płótnie, 50×50 cm, 2001
Scroll to Top