Wystawa – Pracownia Projektowania Książki – MIŁOŚCIARNIA

Dnia 12 grudnia 2014
w Galerii Jednej Książki
otwarto wystawę:

Pracownia Projektowania Książki
Wydziału Grafiki ASP
w Krakowie

MIŁOŚCIARNIA

Książka zaprojektowana z całego serca. Jaka może być?
Pełna uczuć i miłości. Taka właśnie jest Miłościarnia.

Prezentowana książka jest projektem grupy sześciorga studentów pracujących zespołowo w Pracowni Projektowania Książki, na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie: Agnieszki Grzegorczyk, Barbary Iwańskiej (Wydział Malarstwa), Mateusza Michalczyka, Moniki Sochackiej, Anny Sowińskiej, Krystyny Trybis. Wykonana została pod kierunkiem dr Doroty Ogonowskiej i asystentki Magdaleny Koziak.
Zadanie to jest realizowane na czwartym roku studiów, wszystkie decyzje i założenia projektowe są podejmowane przez studentów – poczynając od wyboru idei-tematu, formy publikacji, tworzenia gridu i ilustracji, kończąc na druku i oprawie gotowej książki. To niełatwe dla zadeklarowanych indywidualistów, a trudności dodaje problem koncyliacyjnego tematu. Pod uwagę brano następujące kryteria: ponadczasowość, różnorodność oraz indywidualne preferencje. Po wielu godzinach dyskusji wybór padł na znany wszystkim temat – miłość. Książka składa się z dwunastu części. Uważny czytelnik dostrzeże, że teksty, choć zaczerpnięte z różnych źródeł, układają się w miłosną historię. Znajdziemy lekką miłostkę w stylu harlequina, naukową analizę miłości, scenariusz filmowy, ale też mistyczną miłość do Boga. Tytuły rozdziałów, to tytuły wybranych piosenek, które są dopełnieniem głównego tekstu. Aby zapanować nad twórczym chaosem i konfliktem osobowości, zdecydowaliśmy o ograniczeniu kolorystyki książki do dwóch barw. Dualizm ujawnia się także na okładce, która łączy w symboliczny sposób dwa serca – anatomiczne (fizyczne) oraz rysunkowe (emocjonalne). Mając wytyczone ramy projektowe, przystąpiliśmy do działania. Wówczas okazało się, że kompromisy wynikające z pracy zespołowej nad jednym projektem, nie ograniczają nas, bo każdy ma już własną wizję, mieszcząca się w całości. Prześcigaliśmy się w pomysłach. W ruch poszły niestandardowe materiały, zabawy z różnymi mediami rysunkowymi i cyfrowymi. Bawiliśmy się fakturami, kolażem i dwoma kolorami, które okazały się szerokim polem do kreacji. Po niezliczonych sporach, ugodach i korektach książka była gotowa, przynajmniej w sferze projektu. Kolejnym etapem był druk, szycie i oprawa. Naszym dodatkowym kaprysem było pudełko, które skrywa publikację. Nigdy nie ma za wiele ostrożności, żeby chronić cenne wnętrze!
Wielość wątków, różnorodność formalna, żart i dramat, dopełniają się, tworząc na przestrzeni dwustu stron niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju artystyczne kompendium o miłości.

dr Dorota Ogonowska
Kierownik Pracowni Projektowania Książki
Wydziału Grafiki ASP w Krakowie

Scroll to Top