Wystawa – Samuel Beckett – Pisma Prozą

Samuel Beckett – Pisma Prozą
Pracownia Projektowania Książki i Typografii
ASP w Krakowie

Każdego roku w Pracowni Projektowania Książki i Typografii ASP w Krakowie powstaje szereg oryginalnych projektów książek, wpisujących się w nurt współczesnej książki artystycznej. Wystawa w Galerii Jednej Książki Biblioteki Głównej krakowskiej ASP prezentuje pracę zbiorową grupy studentów czwartego roku Wydziału Grafiki i Wydziału Form Przemysłowych. Przedmiotem opracowania są “Pisma prozą” Samuela Becketta, w przekładzie Antoniego Libery i Piotra Kamińskiego.

Wybór nie przypadkowy z wielu powodów. Otwartość i wielość znaczeń tekstów Becketta stały się niezwykle inspirująca i pozwoliły każdemu z młodych twórców na osobiste opracowanie materii dzieła literackiego. Pretekstem była również setna rocznica urodzin pisarza.

Prezentowana w Galerii Jednej Książki unikatowa książka w nakładzie dwunastu numerowanych egzemplarzy, powstała w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. ASP Zbigniewa Majkowskiego i adj. dr Doroty Ogonowskiej. Jej autorami są: Beata Dyszkiewicz, Jarosław Grulkowski, Magdalena Karwowska, Magdalena Koziak, Dorota Łachut, Anna Mielniczek, Natalia Nowacka, Piotr Nowojewski, Marta Paradowska, Edyta Stajniak. Towarzyszący wystawie plakat oraz niewielki folder dla gości wernisażu także został zaprojektowany przez młodych artystów.