ZBIGNIEW MAJKOWSKI typograficzna interpretacja ODY DO TYPOGRAFII

ODY DO TYPOGRAFII
PABLA NERUDY

Zbigniew Majkowski

Urodził się w 1946 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie.  W latach 1966-1972 studiował na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 1972 roku pod kierunkiem prof. Ryszarda Otręby w prowadzonej przez niego Katedrze Komunikacji Wizualnej. W czasie studiów zdobył gruntowną wiedzę z zakresu projektowania typograficznego. Zafascynowany tą dziedziną sztuki użytkowej poświęcił się jej całkowicie. W 1975 roku rozpoczął pracę na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP, w Katedrze Projektowania w Pracowni Projektowania Książki i Typografii, pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Nominację na stanowisko adiunkta otrzymał w 1984 roku, po obronie pracy kwalifikacyjnej pierwszego stopnia Problemy projektowania typograficznego – czytelność tekstów. W 2004 roku na podstawie pracy habilitacyjnej Typograficzna interpretacja utworu literackiego Pabla Nerudy “Oda do typografii” został doktorem habilitowanym. Adiunkt dr hab. Zbigniew Majkowski jest obecnie kierownikiem Pracowni Projektowania Książki i Typografii w Katedrze Grafiki Projektowej na Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.