STANISŁAW WEJMAN – DYNIA

Katalog wyróżniony
w 45. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
Najpiękniejsza Książka Roku 2004
(dział VIII – katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne)
ogłoszonym przez
Polskie Towarzystwo Wydawców  Książek
z okazji
50. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w 2005 roku

Stanisław Wejman. Urodził się w Jędrzejowie w 1944 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 1962-68 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Grafik – malarz. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – prowadzi pracownię miedziorytu.Od 1967 roku bierze udział w zbiorowych i międzynarodowych pokazach grafiki, jednak najchętniej wystawia swe prace sam, albo wspólnie z żoną Anną – również grafikiem.
Dynia nie jest pierwszym dużym projektem graficznym Stanisława Wejmana. W roku 1994 odbył się premierowy pokaz jego Komedii horyzontalnej, cyklu składającego się z 28 prac tworzących przestrzenną całość. Ten kilkunastometrowy cykl zakupiło w 1996 roku Muzeum Narodowe w Krakowie, tam też udostępniony został na specjalnym pokazie.

Władysław Pluta. Urodził się w Jeleniu w 1949 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 1968-1974 studiował na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie; dyplom u Ryszarda Otręby. Od 1974 pracuje w Katedrze Komunikacji Wizualnej na macierzystym Wydziale. W latach 1990-1993 był jego dziekanem, a w latach 1993-1996 – prorektorem Uczelni. Jako visiting profesor prowadził zajęcia  na uczelniach artystycznych m.in. w Czechach, Francji, na Słowacji,  w Słowenii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Chile i Kanadzie. W roku 2000 uzyskał tytuł profesora. Zajmuje się wzornictwem przemysłowym, komunikacją wizualną, grafiką książki i projektuje plakaty.