Wystawa – Pracownia Rysunku Narracyjnego ASP w Krakowie ZGŁOWY

w piątek, 16 listopada 2012 została otwarta wystawa:

Pracownia Rysunku Narracyjnego
ASP w Krakowie
ZGŁOWY

Zgłowy.

Z głowy – czyli z pamięci.
Z głowy – czyli z wyobraźni.
Z głowy – czyli z pomysłem.

Idea Pracowni Rysunku Narracyjnego zrodziła się jakieś pięć lat temu przy stoliku w kawiarni, choć może zawsze była zakorzeniona gdzieś w nas, w środku. Obaj z Kubą jesteśmy wielbicielami komiksu, filmu, ilustracji. On dodatkowo rysuje komiksy na co dzień. W momencie kiedy nieśmiało zaczęliśmy rozmawiać o ewentualnym istnieniu takiej pracowni na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, wydawało nam się to co najmniej niemożliwe. Rzeczywistość przerosła jednak nasze oczekiwania. Dzięki poparciu dziekana Krzysztofa Tomalskiego, prodziekan Joanny Kaiser-Plaskowskiej oraz całej Rady Wydziału Grafiki, a także różnym niezwykłym zbiegom okoliczności, już trzy lata po naszej „kawianej“ rozmowie pracownia otworzyła swoje podwoje, a w tym roku pojawią się w niej pierwsze prace dyplomowe. Pracownia zajmuje się wszelkiego rodzaju sposobami opowiadania obrazem – głównie poprzez komiks, lecz także ilustrację prasową czy infografikę. Pojawiają się zadania dotyczące storyboardu i concept artu. W założeniu kurs „rysunku narracyjnego“ ma uczyć kreatywności, umiejętności zapamiętywania, spostrzegawczości, ma rozwijać sprawność manualną, zdolność syntezy i wyobraźnię. Wystawa „Zgłowy“ prezentuje zbiór prac studenckich, wyłoniony w wyniku solidnej selekcji. Mamy nadzieję że efekty naszych działań przypadną Państwu do gustu.

Dariusz Vasina