Wystawa Alexandra Fraj Pieńka – Dwie dekady
w piątek, 22 czerwca 2012
została otwarta wystawa:
Alexandra Fraj Pieńka
Dwie dekady
Dwie dekady
Wystawą Dwie dekady w Bibliotece Głównej ASP w Krakowie, Alexander Fraj Pieniek powraca po latach do inspirującego go w sposób szczególny od czasów studiów na Wydziale Malarstwa, „kultowego” miejsca. Ekspozycja w Galerii Jednej Książki prezentuje rozmaite publikacje zaprojektowane przez artystę w czasie minionego dwudziestolecia. Ponadto tytuł nawiązuje do nazwy wychodzącego w Krakowie od ponad dwóch dekad magazynu kulturalnego „Dekada Literacka”.
Praca redaktora graficznego w tym piśmie na trwale naznaczyła profil artystyczny Fraj Pieńka, przede wszystkim uprawiającego twórczość malarską. W marcu br. miała miejsce w Drink barze Vis a vis przy Rynku Głównym w Krakowie wystawa, dokumentująca jego aktywność jako grafika prasowego. Obecna wystawa stanowi istotne uzupełnienie tej a także styczniowej prezentacji malarsko-graficznej zorganizowanej w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, odbywającej się pod tytułem: maleFrei und ersatzgrafica.
Nostalgiczny charakter tej „bibliotecznej” wystawy ułatwić może kolejną niełatwą próbę określenia niejednoznacznej sylwetki twórczej krakowskiego artysty. Wyeksponowane w Galerii Jednej Książki publikacje są efektem współpracy autora z redakcjami wydawnictw i czasopism, tworzą panoramę różnorodnych poszukiwań formalnych, które jako kontrapunkt stale są obecne w głównym nurcie jego twórczości o abstrakcyjnej optyce stylistycznej.
Alexander Fraj Pieniek projektuje okładki książek i periodyków, bywa projektantem graficznym publikacji i ilustratorem prasowych, jest autorem winiet, między innymi „Czasu Krakowskiego” i „Dekady Literackiej”. Termin ersatzgrafica określa jego autorską metodę wykorzystującą nie zawsze klasyczne techniki twórczego kształtowania tworzywa graficznego. Metodą tą zrealizowane zostały zarówno materiały wyjściowe użyte w projektach graficznych jak i dzieła autonomiczne.
Organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy, wyrażając równocześnie nadzieję, że pora wakacji nie wyklucza wizyt w bibliotece. (Aa)