Wystawa LIiber Benefactorum
W piątek, 4 marca 2011 odbył się wernisaż jubileuszowej wystawy w Galerii Jednej Ksiązki
LIiber Benefactorum.
Poprzedził on uroczyste otwarcie Biblioteki po zakończeniu remontu i adaptacji nowych pomieszczeń.
Liber Benefactorum. Księga Darczyńców. Wpis do niej jest zwykle ostatnim, bardzo uroczystym momentem każdej wystawy w Galerii Jedne Książki. Dokumentuje i samą wystawę i fakt przekazania przez artystę swojego daru dla Biblioteki.
Księga jest dużo starsza od Galerii. Przeleżała niezauważona wiele lat w zaciszu zabytkowej szafy. Niewielka i niepozorna, zwróciła w końcu uwagę intrygującym tytułem wytłoczonym na płóciennej okładce. Warto było zajrzeć do środka. Na pierwszej stronie zapis Jerzego Nowosielskiego z roku 1974, ofiarowującego Bibliotece swój obraz.
Na następnych – kolejne podpisy darczyńców: malarzy, rzeźbiarzy i grafików, datowane na lata 70. i 80. Większość kart jednak pozostawała czysta.
Pomysł na reaktywowanie księgi poprzez wpisywanie do niej darów powiększających zbiory w wyniku działalności Galerii Jednej Książki przyjął się szybko. Od kilku lat zatem zapełniane są kolejne stronice, co oznacza, że w Bibliotece pozostaje następny obraz, rzeźba, grafika, plakat, fotografia, ekslibris, film czy unikatowe artystyczne wydania książki.
Liber Benefactorum, jak każda prawdziwa księga, ma swoje tajemnice. Wie o tym każdy, kto miał okazję spędzić chwilę na przeglądaniu jej kart. Kart już zapełnionych, ale i tych czekających jeszcze na swój czas. Wiedzą o tym w sposób szczególny jej współtwórcy. Dzisiaj, korzystając z okazji małego jubileuszu 5-letniej Galerii, odkrywamy, na chwilę i ostrożnie, część tajemnic Księgi Darczyńców.
Jadwiga Wielgut-Walczak
Dyrektor Biblioteki Głównej ASP w Krakowie
Kurator Galerii Jednej Książki