Pracowna Projektowania Książki i Typografii – MASA PLASTYCZNA

5 grudzień 2008 w Galerii Jednej Książki

Pracowni Projektowania Książki i Typografii ASP w KrakowieMASA PLASTYCZNA
na podstawie Julio Cortázara:
Opowieści o kronopiach i famach i inne historie

„To, co jest naprawdę nowe, zachwyca lub przeraża.”
(J. Cortázar, Co słychać, Lopez)

Galeria Jednej Książki w Bibliotece Głównej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje pracę zbiorową grupy studentów IV roku Wydziału Grafiki, Malarstwa i Rzeźby. Przedmiotem opracowania jest zbiór opowiadań Julio Cortázara pod tytułem Opowieści o kronopiach i famach i inne historie, wydany w Bydgoszczy przez Wydawnictwo Pomorze w roku 1993, w tłumaczeniu Zofii Chądzyńskiej.
Autorami projektu są: Olga Bardan, Dagmara Berska, Ewa Borysewicz, Kinga Cichowska, Justyna Elminowska, Kasia Głowa, Halina Mrożek, Agnieszka Piksa, Danuta Raczkowska, Sabina Szałajko, Karolina Wojtasik i Hanna Wrona. Praca powstała w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem dr Doroty Ogonowskiej.
Niezwykły, często groteskowy świat Cortázara, zaludniony przez famy, nadzieje i kronopiów stał się inspiracją do powstania unikatowej pracy, wykonanej w nakładzie 13 numerowanych egzemplarzy. Książka jest niezwykle różnorodna, bogato ilustrowana (kilkadziesiąt ilustracji), z eksperymentalną typografią i niecodzienną oprawą. Jeżeli poszukujecie Państwo “pożytecznych rad”, między innymi jak płakać, jak śpiewać, jak interpretować dzieła sztuki
i jak nakręcać zegarek, to zapraszamy do poetyckiego świata Cortázara, gdzie rzeczywistość od snów dzieli tylko cienka ścianka.
W dniu wernisażu tj. 5 grudnia br. o godz. 12.00  miało miejsce zdarzenie teatralne przygotowane w ramach Warsztatów Aktorskich, prowadzonych przez Dorotę Zięciowską, aktorkę i pedagoga, z udziałem: Marii Pawłowskiej, Anny Rak, Bartka Ozdoby, Michała Poznańskiego, Kamila Wolnego oraz studentów ASP.