Wirtualna Biblioteka Nauki

na zdjęciu kilka stojących książek objętych słuchawkami

Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) to zadanie finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na skalę ogólnopolską, polegające na zakupie i udostępnianiu podmiotom tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism naukowych, książek naukowych i baz danych bibliograficznych.

WBN funkcjonuje nieprzerwanie od 2010 roku i stała się w tym czasie trwałym elementem infrastruktury naukowej, zapewniającym dostęp do aktualnych publikacji naukowych, informacji o trendach w działalności badawczej, naukowej i grupach badawczych prowadzących badania nad określonymi zadaniami, a także wspomagającym zarządzanie działalnością naukową.

Obecny kształt WBN jest wynikiem wieloletnich negocjacji z wydawcami, wypracowanych schematów oraz porównywania kosztów dostępu do różnych zasobów – w różnych konfiguracjach. Warunki finansowania i udostępniania licencji, jak również potrzeby środowiska naukowego, ewoluują w czasie, natomiast są one monitorowane na bieżąco i w odpowiedzi na ewentualne zmiany, podejmowane są działania mające na celu maksymalizację korzyści dla systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Wirtualna Biblioteka Nauki to istotne wsparcie w pracach badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych we wszystkich dziedzinach wiedzy oraz specjalnościach naukowych w Polsce, a także ważna pomoc dla doktorantów i studentów przygotowujących prace dyplomowe

Na stronie WBN www.wbn.edu.pl znajdują się zasoby licencyjne (wejście przez stronę): Elesvier, Springer (czasopisma Elesvier i Springer kategoria Arts and Humanties), Web of Knowledge, Wiley-Blacwell (czasopisma kategorie Architecture & Planning, Art & Applied Arts) EBSCO, Nature, Science

Dostęp do baz oraz czasopism elektronicznych możliwy jest w budynkach ASP w Krakowie (tylko z adresów IP uczelni)

Pełna informacja na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki www.wbn.edu.pl

Bazy na krajowych licencjach akademickich

W ramach krajowych licencji akademickich dla czytelników Biblioteki Głównej ASP w Krakowie dostępne są następujące bazy:

Czasopisma elektroniczne Elsevier są dostępne równolegle na serwerze Science Direct należącym do wydawcy oraz na serwerze Infona w ICM. Krajowa licencja akademicka obejmuje 1851 tytułów czasopism bieżących z rocznikami od 1995 oraz archiwa ponad 420 tytułów niekontynuowanych lub kontynuowanych pod inną nazwą. Licencja krajowa Elsevier została rozszerzona o 1. pakiet książek zawierający 838 książek (głównie monografii) z roku 2013 oraz 803 wolumenów serii książkowych lub serii poradnikowych (handbooks) z lat 2011-2015 oraz o 2. pakiet książek obejmujący 874 książek (głównie monografii) z roku 2014. Książki dostępne są na serwerze wydawcy. W dziale nauk społecznych humanistycznych możemy znaleźć książki i czasopisma z dziedziny sztuki oraz nauk humanistycznych uporządkowane alfabetycznie.

Polecamy następujące czasopisma:

Advanced Design Research

Archaeology, Ethnology and Anthropology of Eurasia

Frontiers of Architectural Research

International Journal of Museum Management and Curatorship

Museum Management and Curatorship

Czasopisma i książki Springer są dostępne równolegle na platformie SpringerLink na serwerze wydawcy oraz na platformie Infona w ICM. Licencja obejmuje 2008 bieżących czasopism Springer oraz 425 archiwalnych wraz ze wszystkimi dostępnymi elektronicznie rocznikami archiwalnymi. Ponadto w ramach kolekcji Springer dostępnych jest 579 czasopism w Open Access oraz 107 nowych czasopisma w dostępie testowym. Licencja krajowa Springer obejmuje także archiwa serii książkowych (10558 wolumenów) oraz kolekcję anglojęzycznych książek elektronicznych wydanych w latach 2004, 2005, 2009-2011 (obecnie ok. 16 700 tytułów).

Polecamy następujące czasopisma:

American Journal of Cultural Sociology

Gender Issues

Hisorical Archelogy

International Journal of the Classical Tradition

Human Ecology

Czasopismo Nature jest udostępniane na serwerze wydawcy Nature Publishing Group (NPG). Licencja krajowa Nature pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i roczników archiwalnych od roku 2010.

Czasopismo Science jest udostępniane na serwerze wydawcy American Association for the Advancement of Science. Licencja krajowa Science pozwala na dostęp do rocznika bieżącego i archiwów od 1997 r.

Web of Science to pakiet baz danych produkowanych przez firmę Thomson Reuters. Licencja obejmuje podstawowe indeksy cytowań WoS i pakiet Citation Connection. W bazach WoS indeksowane są czasopisma znajdujące się na liście Master Journal List (tzw. lista filadelfijska), która obejmuje ponad 12 000 tytułów bieżących czasopism. Komplet baz objętych licencją jest udostępniany na platformie Web of Science na serwerze wydawcy. Dla użytkowników w Polsce wydawca stworzył stronę informacyjną na temat zasobów WoS.

Pakiet podstawowy EBSCO obejmuje 15 baz danych, w tym 8 baz pełnotekstowych zawierających czasopisma naukowe, książki, gazety i inne publikacje: Academic Search Complete, Business Source Complete, AHFS Consumer Medication Information, Health Source: Nursing/Academic Edition, Health Source – Consumer Edition, Master File Premier, Newspaper Source, Regional Business News oraz 7 baz bibliograficznych (abstraktowych): Agricola, ERIC, GreenFILE, Library Information Science & Technology Abstracts, MEDLINE, European Views of the Americas, Teacher Reference Center. Szczegółowe informacje Wydawcy o pakiecie podstawowym EBSCO oferowanym w ramach licencji krajowej. Bazy dostępne są na platformie EBSCOhost 2.0. Informacje o bazach i przewodniki do korzystania z platformy są dostępne w języku polskim.

W bazie Academic Search Ultimate polecamy następujące  czasopisma:

Art History

Art in America

Art Journal

Conservation Science & Practise

Design News

Design Studies

Scopus jest produkowaną przez Elsevier interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje obecnie ok. 23 tysiące recenzowanych czasopism (z których ponad 3600 to czasopisma Open Access), 145000 książek, 562 serii książkowych, ok. 8 milionów sprawozdań konferencyjnych. Na początku 2017 r. Baza zawierała ponad 67 milionów rekordów bibliograficznych, z których ponad 45 milionów posiada cytowania sięgające roku 1996, ok. 28 milionów rekordów patentowych. Baza Scopus indeksuje również naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 roku

Czasopisma Wiley udostępniane są na serwerze wydawcy Wiley Online Library.   Licencja obejmuje 1405 tytułów z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 r.Licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015. Na serwerze wydawcy dostępna jest także specjalna strona Wiley w Polsce w języku polskim z dodatkowymi informacjami i linkami do zasobów Wiley objętych licencją krajową.

Scroll to Top